Kasko’ yaptırmaktan sakınma, aracın değer kaybetmesin

“Fiyatlar yükseldi” diye kasko yaptırmayanların aracının başına bir şey gelmesi durumunda katlanacakları zararı iki defa düşünmesinde yarar var. Milyarlarca lira değerindeki aracın değeri, bir kaza durumunda belki de sıfırlanabilir.

Türkiye’de bireylerin en çok değer verdiği varlıklarının başında otomobilleri geliyor. Bununla birlikte vatandaşların gözü gibi baktıkları araçları için sigorta konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söylemek zor. Nitekim, sigorta şirketlerinin bu yıl kasko fiyatlarını artırmalarının etkisiyle bazı bireylerin kasko sigortası yaptırmadığı gözlenirken, bazılarının da “Nasıl olsa trafik sigortam var; neden kasko yaptırıp ilave masrafa katlanayım” dediklerine şahit oluyoruz.   Öncelikle, şunu söyleyebiliriz ki; kasko yaptırmayanların aracının başına bir şey gelmesi durumunda katlanacakları zararı iki defa düşünmesinde yarar var. Milyarlarca lira değerindeki aracın değeri, bir kaza durumunda belki de sıfırlanabilir; gerekli imkânı olmayan vatandaşın aracın yenisini alması mümkün olmayabilir.

Kasko ile trafiği karıştırmayın

Bireylerin trafik ile kaskoyu da birbirine karıştırmaması gerekiyor. Kasko sigortası, aracınızın başına gelecek, çarpma, yanma, çalınma, afet zararı gibi zararlara karşı güvence verirken, trafik sigortası (Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) ise bir kaza anında karşı tarafa (3’üncü şahıslara) verilecek vefat, sakatlık gibi bedeni zararlar ile belirli limitler dâhilinde maddi zararları karşılıyor.

Sigortalılar bu dönemde ‘dar kasko’yu mu tercih etsin?

Kasko primlerini yüksek bulan sigortalılar, bütçelerine uygun ve ‘dar kasko’ya giren hesaplı kasko gibi ürünleri tercih edebilir. Ancak, sigortalıların bu ürünlerin, genellikle afet zararlarını teminat kapsamı dışında bıraktığını unutmaması gerekiyor. İstanbul’da 17 Ağustos’ta yaşanan şiddetli yağış ve sel örneğinde olduğu gibi doğa olaylarından kaynaklanan riskler artık hayatımızı büyük ölçüde tehdit ediyor; birey ve işletmelerde büyük hasarlara yol açabiliyor. Bu nedenle, teminatı az kasko ürünlerini tercih edenlerin bu gerçeği de göz önünde bulundurmasında yarar var.

Ucuza kasko yaptırmak isteyen bir kenara not etsin

  • Aracınızı dikkatli kullanın, ‘hasarsızlık indirimi’nden yararlanın.
  • Her bütçeye uygun ‘hesaplı kasko’ (dar kasko) ürünleri önemli bir alternatif.
  • Hasarın bir bölümünü kendinizin karşıladığı ‘muafiyetli kasko’ yu tercih edebilirsiniz.
  • Çok küçük hasarlarda sigortanıza başvurmayın; mümkünse kendiniz karşılayın.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ